Yan 29, 2019 | 02:04 / Mühüm hadisələr
AMEA Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşı Zahid Əhmədov yanvarın 27-də faciəli şəkildə dünyasını dəyişib.
Zahid Məhəmməd oğlu Əhmədov 1939-cu il noyabrın 15-də Gürcüstanın Dmanisi rayonunun Şorşeled kəndində anadan olmuşdur.
1958-ci ildə Dmanisi rayonu Kiromisi kənd orta məktəbini gümüş medalla bitirmiş və həmin ilin noyabr ayında ordu sıralarına çağrılmışdır. 1961-ci ildə hərbi qulluqdan tərxis olunandan sonra Yeni Bakı Neftayırma zavodunda fəhlə işləmişdir. 1962-ci ildə M.F.Axundov adına Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Xarici Dillər İnstitutunun ingilis dili fakültəsinə qəbul olunmuş və 1967-ci ildə oranı bitirmişdir.
1967-1969-cu illərdə indiki Göranboy rayonunun Tapqaraqoyunlu kənd orta məktəbində ingilis dili müəllimi işləmişdir.
1969-cu ilin oktyabr ayından ömrünün sonunadək Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası akadrmik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda elmi işçi vəzifəsində çalışmış, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin “Coğrafiya və təbii resurslar” jurnalına redaktorluq etmişdir.
Zahid Əhmədov bədii yaradıcılıqla, elmi redaktorluq, tərcüməçilik fəaliyyəti ilə də məşğul olmuş, bir sıra publisistik yazı və hekayələrin müəllifi olmuş, “Yarımçıq hekayələr” toplusunu çap etdirmişdir. “Toxunulmaz müqəddəslər”, “Qəribə dünyamız, sirli dünyamız”, toplularını, yaponiyalı Reiko Ucidanın “Tufandan qabaq”, “Yamanlığın kökü”, “Ürəyini harayla” əsərlərini ingilis dilindən Azərbaycan dilinə, akademik Budaq Budaqovun “Avrasiyanın türk toponimləri” əsərini isə Azərbaycan dilindən ingilis dilinə çevirmişdir.
Özünün yazdığı kimi, onun maraq dairəsi – mütaliə, tərcümə, insan mənəviyyatı ilə bağlı publisistika, ən böyük istəyi – Azərbaycanı həmişə azad, və bütöv, insanlarını halal, məğrur və ləyaqətli görmək olub.
AMEA H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun kollektivi və iş yoldaşları Zahid Əhmədovun vəfatından kədərləndiklərini bildirir, mərhumun ailəsinə və əzizlərinə dərin hüznlə başsağlığı verirlər.

Jan 29, 2019 | 02:04 / Important events
In 1958, he graduated with a silver medal from the secondary school of the village Kiromisi of Dmanisi, and in November of the same year he was drafted into the army.
After demobilization in 1961, he arrived in Baku and worked at the Baku Refinery. In 1962, he entered the faculty of English language at the Azerbaijan Pedagogical Institute named after M.F.Akhundov and graduated in 1967.
In 1967-1969 he worked as an English teacher in a secondary school in the village of Tapgaragoyunlu of Gasim Ismayilov region (in present Goranboy) of the SSR of Azerbaijan.
From October 1969 until the end of his life he worked at the Institute of Geography named after acad. H.A.Aliyev of ANAS as researcher, was the editor of the journal of the Azerbaijan Geographical Society “Geography and Natural Resources”.
Zahid Ahmedov was engaged in literary works, scientific editing, and translation. He was the author of publicist articles and stories, published a collection of short stories, a collection of short stories “Unfinished Stories”, and translated a number of works from English into Azerbaijani.
He also translated “Turkic toponyms of Eurasia” from Azerbaijani to English by Academician Budag Budagov. One of his desires was to see the publication of his book.
His interests included, in his own words, reading, translation, propaganda of human morality and the greatest desire to see the freedom and integrity of Azerbaijan, and its citizens honest, proud and worthy.
The employees of the Institute of Geography express grief over the death of their colleague and express condolences to the family of the deceased, friends and relatives.